HIGHLAND, Kan. - In a final tuneup before the Region VI Championship meet, the Butler indoor track and field team had five first-place finishes at Saturday's Highland Challenge.
Justin Breaux and Evel Jones took top honors in the men's 200-meter and 500-meter dash, respectively, while the men's 4x800-meter relay team of Alfred Larry, Shaquille Alleyne, Max Surmeier and Edwin Serem also placed first.
On the women's side, freshman Brittany Lawrence - in her first meet of the season - won the 200-meter dash convincingly. Lawrence, a member of the Butler women's soccer team, also anchored the first-place 4x400-meter relay team with Sueshi-Ann Halliman, Janell Kidd and Kiarra Baker.
Butler will head to the University of Kansas on Friday to compete in the Region VI Indoor Championships. Events held at Anschutz Pavilion will begin at 9:15 a.m.
MEN | |||
Event | Name | Time/Distance | Result |
55m dash | Justin Breaux | 6.49 | 5th |
Steven Calloway | 6.65 | 8th | |
Devin Suggs | 6.86 | 17th | |
200m dash | Justin Breaux | 22.97 | 1st |
Evel Jones | 23.20 | 2nd | |
Tevin Suggs | 24.53 | 8th | |
400m dash | Tevin Suggs | 56.59 | 8th |
500m dash | Evel Jones | 1:09.21 | 1st |
Deandre Wade | 1:10.78 | 3rd | |
Alfred Larry | 1:11.18 | 4th | |
1000m run | Max Surmeier | 2nd | |
Edwin Serem | 3rd | ||
Cody Frye | 3:06.48 | 11th | |
1 mile run | Cody Frye | 5:07.86 | 13th |
4x800m relay | Butler 'A' | 8:20.60 | 1st |
Alfred Larry | |||
Shaquille Alleyne | |||
Max Surmeier | |||
Edwin Serem | |||
Long jump | Arsenije Savic | 19' 0-1/4" | 10th |
Triple jump | Arsenije Savic | 44' 9 3/4" | 2nd |
WOMEN | |||
Event | Name | Time/Distance | Result |
55m dash | Kiarra Baker | 7.54 | 6th |
Brittany Lawrence | 8.10 | 12th | |
Mirjana Terzic | 8.49 | 15th | |
200m dash | Brittany Lawrence | 1st | |
400m dash | Sueshi-Ann Halliman | 1:04.62 | 3rd |
500m run | Jonelle Reinert | 1:23.77 | 3rd |
800m run | Janell Kidd | 2:34.45 | 2nd |
Terra Flores | 2:43.19 | 4th | |
1000m run | Abiane Collymore | 3:13.15 | 2nd |
3000m run | Lindi Young | 12:31.60 | 5th |
Kendell Notah | 12:58.55 | 8th | |
Hayley Flanigan | 13:22.38 | 9th | |
4x400m relay | Butler 'A' | 4:59.96 | 1st |
Sueshi-Ann Halliman | |||
Janell Kidd | |||
Kiarra Baker | |||
Brittany Lawrence | |||
4x800m relay | Butler 'A' | 10:58.03 | 2nd |
Jonelle Reinert | |||
Terra Flores | |||
Tricia Trupe | |||
Janell Kidd | |||
Long jump | Jamie Bell | 13' 10" | 8th |