WICHITA, Kan. - The Butler indoor track and field team had seven top 10 finishes at the Varsity Apartments Invitational at Wichita State University this past weekend.
The men's 4x400-meter relay team of Steven Calloway, Shaquille Alleyne, Evel Jones and Alfred Larry was the highlight of the meet for the Grizzlies, as they took second in the event with a time of 3:17.88. The time was nearly a three-second improvement off last week's national qualifying time of 3:20.72 at the Jayhawk Classic.
Individually for the men, Calloway placed second in the 400-meter dash (49.84 seconds) and fifth in the 200-meter dash (22.25 seconds), which are both qualifying times for nationals. Justin Breaux also finished seventh in the 200-meter dash, while Arsenije Savic took eighth in the long jump.
On the women's side, Hayley Ribordy had a pair of top 10 finishes in the 3000-meter run and 5000-meter run.
Butler will take a condensed squad to Lincoln, Neb., for the two-day Husker Invitational, which begins Friday.
MEN | |||
Event | Name | Time/Distance | Result |
60m dash | Steven Calloway | 7.09p/7.08f | 11th |
Justin Breaux | 7.10p/7.13f | 12th | |
200m dash | Steven Calloway | 22.25 | 5th |
Justin Breaux | 22.46 | 7th | |
Alfred Larry | 23.13 | 19th | |
Deandre Wade | 23.18 | 21st | |
400m dash | Steven Calloway | 49.84 | 2nd |
Shaquille Alleyne | 51.32 | 17th | |
Deandre Wade | 52.04 | 20th | |
Tevin Suggs | 55.89 | 23rd | |
800m run | Israel Mendoza | 2:06.06 | 25th |
Max Surmeier | 2:09.66 | 29th | |
1 mile run | Israel Mendoza | 4:35.66 | 17th |
Max Surmeier | 4:49.05 | 21st | |
Cody Frye | 5:08.16 | 22nd | |
4x400m relay | Butler 'A' | 3:17.88 | 2nd |
Steven Calloway | |||
Shaquille Alleyne | |||
Evel Jones | |||
Alfred Larry | |||
Long jump | Arsenije Savic | 19' 6 1/4" | 15th |
Triple jump | Arsenije Savic | 43' 4 1/4" | 8th |
WOMEN | |||
Event | Name | Time/Distance | Result |
60m dash | Kiarra Baker | 8.21p | 22nd |
Mirjana Terzic | 9.32p | 27th | |
200m dash | Sueshi-Ann Halliman | 28.12 | 34th |
Kiarra Baker | 28.22 | 35th | |
Mirjana Terzic | 30.85 | 37th | |
400m dash | Ashanna Hodge | 1:01.89 | 24th |
Sueshi-Ann Halliman | 1:04.18 | 27th | |
800m run | Terra Flores | 2:40.68 | 22nd |
Tricia Trupe | 2:41.61 | 23rd | |
1 mile run | Tricia Trupe | 6:24.52 | 14th |
3000m run | Hayley Ribordy | 11:51.09 | 10th |
Lindi Young | 12:29.86 | 11th | |
Kendell Notah | 13:16.30 | 13th | |
5000m run | Hayley Ribordy | 20:49.96 | 9th |
Lindi Young | 22:28.45 | 11th | |
Hayley Flanigan | 23:08.84 | 12th | |
4x400m relay | Butler 'A' | 4:15.65 | 11th |
Jonelle Reinert | |||
Janell Kidd | |||
Nhaieemah Horne | |||
Ashanna Hodge | |||
Butler 'B' | 4:40.32 | 13th | |
Sueshi-Ann Halliman | |||
Terra Flores | |||
Tricia Trupe | |||
Kiarra Baker |